EN TR
» Faydalı Bilgiler » Atık Nedir »»Atık Yönetimi Nedir »»Tehlikeli Atık Nedir »»Tehlikesiz Atık Nedir »»Atığım Var, Ne Yapmalıyım »»Atik Sahibi Yükümlülükleri »»Atık Yönetimi Yönetmeliği »»Sıfır Atık Yönetmeliği »»Atık Yönetim Planı »»Atık Yönetim Uygulaması » İletişim Formu

Atık Nedir


Atık Nedir?


Atık; kullanılmış, artık istenmeyen, çevre için zarar oluşturan her türlü maddedir.


2015 yılında yayınlanan Atık Yönetimi Yönetmeliği’ne göre ise atık; üreticisi, fiilen elinde bulunduran gerçek ya da tüzel kişi tarafından çevreye atılan, bırakılan, atılması zorunlu olan herhangi bir madde ya da materyal olarak tanımlanmaktadır.

Atık ile çöp birbirinden farklı ve karıştırılmaması gereken kavramlardır. Çöp içinden, kağıt, karton cam, metal, plastik gibi maddeler ayrıldıktan sonra geride kalan hiçbir şekilde geri kazanımı, dönüşümü mümkün olmayan artık malzemeye denmektedir.

Yani çöp düzenli depolanması, bertaraf edilmesi gereken bir kısım iken, atık ihtiva ettiği maddelerin ayrıştırılması, özelliklerine göre dönüşüm, kazanım işlemlerine tabi tutulması, ülke ekonomisine katma değer sağlayabilecek kısımdır.

Bu nedenle de ülkemizde atık yönetim projeleri geliştirilmekte, prosesleri sonucu atık oluşturan sanayi kuruluşları, işletmelere, fabrikaların işlem yaptığı proseslere uygun olarak atıkların sınıflandırılması yapılmakta, endüstriyel atık yönetim planı oluşturulmakta, entegre edilmektedir. Atık nedir sorusunu yanıtlamış olduk. Diğer konularımızı faydalı bilgiler menümüzü inceleyebilirsiniz.

“Şirketinizin endüstriyel atık hizmetlerinden nasıl faydalanabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için +90 262 349 59 79 numaralı telefonumuzu arayarak veya formumuzu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.”

atık nedir